Kayı Boyu'nun Tarihi, Kullandıkları Semboller ve Bayrakları

26 Eylül 2020
Kayı Boyu'nun Tarihi, Kullandıkları Semboller ve Bayrakları

Merhaba sevgili Lord Tshirt dostları,

Bir blog içeriğimizle daha karşınızdayız. Bu yazımızda özellikle Diriliş Ertuğrul dizisi ile gündeme gelen Kayı Boyu hakkında bilinmeyenleri anlatacak,  bayrakları ve üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz . Kahve ya da çayınız yanınızda ise başlıyoruz :)

Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuzların 24 boyundan, Kaşgarlı Mahmud'un Divân-ı Lügati't-Türk adlı eserine göre ise yirmi iki Oğuz boyundan ikincisidir.Oğuzların Bozok kolundan bir boydur ve Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Sembolleri şahin, yani şahinlerin en büyüğü olan akdoğan'dır. 

 

Tarihi

İlk önemli Kayı kolu Malazgirt Zaferi  ile Anadolu’ya giriş yapmış ve ilerleyen yıllarda güçlenerek Artuklu Beyliği’ni kurmuşlardı. Horasan ve Merv bölgesinde varlıklarını devam ettiren bir diğer Kayı kolu ise Moğol baskıları nedeniyle Batıya doğru sürüklenmiş, Harzemşahlar ile birlikte 12. Yüzyılın sonlarında Anadolu’ya girmişlerdir.

Anadolu’ya göçlerinde takriben 70 bin çadırlık geniş bir nüfusa sahip oldukları sanılmakta olup kendi kaderlerini kendileri tayin etmiş ve Türk Tarihindeki yerlerini 12. Yüzyıl itibarıyla almışlardır.

 

Ertuğrul Gazi ve Yerleşim

Ertuğrul Gazi, aşireti ile bu bölgeye 13. Yüzyılda gelmiştir. Kayı Aşireti, Moğol İstilası  nedeni ile kendilerine  yeni bir yurt bulmak için Horasan’ın ın Merv şehri yakınındaki Ahlat bölgesine yerleşmişlerdir.

Anadolu’ya gelen boylardan biri olmakla beraber önce Ahlat bölgesine yerleşmişlerdir. Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaeddin Keykubad bu sırada göçebe hayatını yaşayan Kayıları; Viranşehir, Halep ve Karacadağ bölgesine yerleştirmiştir. Ertuğrul Bey ile Dündar Beyler; Söğüt ve Domaniç bölgesine yerleştirmiştir.  

Ertuğrul Bey, bu tarihlerde Türkiye Selçukluları Devleti’nin batı sınırında bir Uçbeyi idi. Uçbeylerinin görevi sınırları korumaktı. Ertuğrul Bey, çok ileri bir yaşta 1281 yılında Söğüt’te vefat etmiştir

 

Bayrak Ve Sembolleri

Kayı kelimesi sağlam, kuvvet ve güç sahibi anlamına gelmektedir. Kelime anlamlarını  bayraklarında 2 ok ve 1 yay figürü olarak görselleştirmişler

Maalesef bir yazımızın daha sonuna geldik. Bu içerikte size Kayı Boyu tarihini ve Ertuğrul Gazi’yi anlatmaya çalıştık. Umarız keyif almışsınızdır.

Bir sonraki blog içeriğimizde görüşmek üzere :)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.