Slayt0329.png (68 KB)

Dijital Baskı Nedir?

18 Temmuz 2019
Dijital Baskı Nedir?

Ülkemizde, 2000'li yılların başlarında tekstilde dijital baskıdan söz edildiğinde, ilk olarak akla polyester, elyaf gibi kumaş çeşitleri üzerine ısı transferi ile yapılan süblimasyon baskı gelirdi. 2000'li yılların ortalarında teknolojinin de getirmiş olduğu yenilikler sayesinde, direkt olarak pamuklu kumaş üzerine (direct to garment) milyon renkte baskı yapabilen makineler geliştirilmiştir. Bu noktada üzerinde durmak istediğimiz baskı çeşidi, aynı zamanda bizim de üretimimizde kullanmakta olduğumuz, doğrudan pamuklu kumaş üzerine yapılan dijital baskı çeşididir.

Bu baskı çeşidi, tekstil sektörünün günümüzün hızlı, yenilikçi, dinamik, etkileşimli ve birey odaklı dünyasına ayak uydurabilmesi konusunda bir çözüm olmuş, tasarım algısına yeni bir perspektif sunmuştur. Ayrıca dijital baskı, tekstil sektöründe oldukça uzun zamandan beri, özellikle tshirt, kapşonlu gibi ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılmakta olan emprime baskıdan (screenprinting) da birçok yönüyle farklılaşmaktadır.

Çok renkli bir görselinizin olduğunu düşünün. Emprime baskıda, renk çeşitliliği sınırlıdır. Görselin içerisinde en yoğun şekilde mevcut olan birkaç renk seçildikten sonra, bu renklerdeki boyaların katmanlar halinde üst üste  konumlandırılmasıyla son görüntünün oluşması sağlanır. Örneğin sarının birçok tonu, tek bir sarı renge atanır ve biz hepsini aynı sarı renk olarak görürüz. Dijital baskı ise bilgisayar ortamında hazırlanır. Bilgisayarda oluşturulan çalışmanın bire bir kumaş üzerine aktarılmasıdır. Çalışma tek renk de olsa, milyon renk de olsa, hiçbir ton kaybı yaşanmadan aynı renk çeşitliliğini ve canlılığını koruyabilmek mümkündür. Renk çeşitliliği kadar, çözünürlükteki artış da dijital baskıda görsel kalitesini artıran unsurlar arasındadır. En küçük detaylar bile göz ardı edilmeden, son derece gerçekçi sonuçlar elde edilebilir.

Emprime baskıdaki, kumaşı bir tabaka olarak kaplayarak, hava giriş çıkışını önleyen muşambamsı doku, dijital baskıda yerini kumaş ile bütünleşerek hava sirkülasyonunun önüne geçmeyen, yumuşak dokuya bırakmıştır. Kullanılan boyaların özellikleri açısından bakıldığında da, dijital baskı çevreye duyarlı ve ekolojiktir. Firmamızın kullandığı boyalar sağlığa zararsız olmaları konusunda sertifikalara sahip olup, bebek ürünlerinde bile gönül rahatlığıyla kullanım imkanı sunmaktadır.

Bütün bu saydıklarımız dijital baskı teknolojisinin, tekstil sektörü için sağlamış olduğu çok önemli avantajlardır. Ancak bize göre en önemli olan husus, emprime baskının tek düzeliğini yıkmasıdır. Tüketiciye sınırsız model seçeneği, tasarımcıya çalışmasını daha kolay bir şeklide tanıtma imkanı, üreticiye ise adet zorunluluğu olmaksızın çeşit sağlayabilme şansını sunmasıdır. Örneğin her kullanıcı kendi özelleştirilmiş ürününü yaratabilmekte,  istediği bir yazıyı yada görseli ekleterek modeli kişiselleştirebilmektedir.  

Dijital baskı çok fazla emek ve titizlik gerektiren bir baskı çeşidir. Ürün son haline gelene kadar birçok aşamadan geçmektedir ve her aşama, baskıda en iyi sonucu alabilmeye yöneliktir. Kullandığınız kumaşın kalitesi ve bazı teknik özelliklerinin yanı sıra, kullandığınız makine, ön ve son işlem malzemelerinin uygunluğu, desen çalışmasının doğruluğu gibi birçok etken bu sonucu etkileyebilmektedir.

Onlarca artı yönünü belirttikten sonra, belki de tek dezavantajın maliyet konusunda yaşandığını söylemeden de geçmeyelim. Emprime baskıda olduğu gibi adedi artırmak maliyetinizi azaltmayacaktır. Her bir baskı için birim fiyat bellidir. Tek bir baskı yada bin adet baskı, hiç farketmez. Kullanılan boya miktarı sabittir ve boyaların maliyeti yüksektir.

Yeni bir teknoloji olan dijital baskı sistemi, yukarıda da belirttiğimiz avantajları sebebiyle tekstil sektöründe giderek daha fazla tercih edilen baskı çeşidi olma yolunda ivme katetmiştir. Ülkemizde yeni  keşfediliyor yada yeni yeni kullanılmaya cesaret ediliyor olmasından dolayı da, bu ivme önümüzdeki senelerde çok daha hızlı şekilde artacak gibi görünmektedir. Lord Tshirt ailesi olarak, bu yeni teknolojiyi ilk kullanan ve deneyimleyen firmalardan  olmanın gururunu yaşamaktayız. Gerek ürünlerimizin imalatında, gerekse baskıda kullandğımız malzemelerin kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeden, senelerin bize sunmuş olduğu tecrübeyle hep daha ileriyi hedeflemekteyiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.